Ürgebőrbe varrva

Jaj, persze, tudom, most mondod, ez is a kontextusából van kiragadva, meg a kagylók is sírva gyöngyöt termelnek örömükben, amikor barátunk megszólal, hagyjuk is. Veczán Zoltán írása.

A Boris névre keresztelt ciklon a Balaton vízmennyiségének 21-szeresét zúdította le a talajra.
Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP
Goda Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának adjunktus a Facebook-oldalán kiszámolta, hogy a múlt heti rendkívüli csapadékos időjárásunkat okozó ciklon, Boris, összesen 21 balatonnyi vizet eresztett ki Közép-Európára. Az Időkép szerint ennek egy részét elnyelte a föld és a vegetáció, egy része hóként az Alpokban maradt, egy része visszapárolgott, egy része más folyókon indult a tengerek felé, jelentős részük viszont a Dunán halad déli irányba.
A legnagyobb tavunk vízállástól függően nagyjából 1,9 köbkilométernyi, avagy 1900 millió köbméternyi édesvizet tárol, ezt a Duna budapesti szelvényére számított átfolyási adatsorával összevetve kiderül, hogy hétfő éjféltől csütörtök délutánig - az emelkedő vízszint miatt egyre gyorsabban, jelenleg kb. 7500 m3/másodperc (!) sebességgel - már közel egy balatonyi víz ömlött át a fővárosi szakaszon.
A számítások szerint, ha hihetünk az előrejelzéseknek, akkor a a következő napokban ráadásul tovább gyorsul, a következő balatonnyni mennyiség két és fél nap alatt összegyűlik, így egy hét leforgása alatt két balatonnyi víz halad át a Duna medrén Budapestnél.
Ha ennyit vizet Magyarország teljes területére szétterítenénk, 4 centis, bokáig érő víz állna mindenhol.
Kapcsolódó cikkek a Árvíz 2024 aktában.
Most azt a tizenöt mérföldkövet idézzük fel, amelyek alapvetően befolyásolták a történéseket.
200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók. Egyenként.
Egy hatalom nélküli politikus valóban csak homoklapátolásra jó ilyenkor, arra viszont vannak nála alkalmasabbak is.